Krakowskie, góralskie, kaszubskie…

… barwne, kwieciste czy pasiaste – regionalne wzory folklorystyczne charakteryzują się wyrazistymi kształtami i kolorami. Jeszcze do niedawna zarezerwowane tylko dla wybranych regionów, kojarzyły się przede wszystkim z tradycją i ludowymi występami. Obecnie moda na stosowanie dodatków z wzornictwem folklorystycznym objęła wszystkie regiony kraju, nawet te najbardziej nowoczesne i zurbanizowane.

Folklor zagląda w wiele dziedzin naszego życia. Modne torby, chusty, biżuteria, a nawet spódnice czy bluzki, odświeżają stylizację wzbogacając klasyczne ‘mundurki’ o radosne elementy.

Dodatki wykonane z elementami kolorowych wzorów są wyraziste i zarówno w ubiorze, jak i wystroju wnętrz, należy dobierać je w sposób umiejętny. Jak nie przesadzić? Jak skomponować mieszkanie z charakterem? Poniżej kilka rad, które pomogą Wam połączyć codzienność z folklorem.

Podróż po domu

Jeśli planujesz ożywić swoje mieszkanie dodatkami folklorystycznymi, przyjrzyj się mu jako całości. Każde pomieszczenie to mały element większej kompozycji i powinien spójnie pasować do pozostałych.

Jeśli twoje wnętrza zaaranżowane są w stylu skandynawskim, prowansalskim, rustykalnym, urbanistycznym czy retro, możesz śmiało planować upiększanie ich folklorystycznymi dodatkami. W pozostałych przypadkach będzie wskazana oszczędność w rozmaitości wzornictwa. Przykładowo styl chic, klasyczny, marynistyczny czy kolonialny są na tyle charakterystyczne, że ubogacanie ich równie wyrazistymi dodatkami folkowymi może mieć efekt kiczu.

Najlepsze miejsce

Do każdego pomieszczenia będzie pasował inny zestaw barwnych dodatków:

Porcelana – oczywiście najlepiej ozdobić nią kuchnię – tu można postawić na dużą ilość i piękne wzory. W mniejszej ilości porcelana doda uroku witrynom w salonie, np. dwa barwne elementy pośród klasycznej białej zastawy sprawią, że twoja ekspozycja stanie się wyjątkowa. Niekonwencjonalną formą dodatku będzie również filiżanka postawiona na parapecie salonu, pełniąca funkcję doniczki.

Okrycia i narzuty – najlepsze rozwiązanie do sypialni. Zastosowanie jednego dużego i charakterystycznego elementu spowoduje, że sypialnia nabierze charakteru.

Poduszki – wspaniały akcent do zastosowania, pokoju dziecięcym oraz przedpokoju.

Zasłony – będą odpowiednie do każdego pomieszczenia, w którym ilość pozostałych dodatków nie jest zbyt duża. Pamiętaj, że jest to duży i wyrazisty element dekoracyjny.

Zdobienie ściany – to bardzo popularny sposób ;przemycenia’ motywów folklorystycznych do mieszkania. Nie muszą być krzykliwe i kolorowe – utrzymane w jednym kolorze będą formą subtelnej ozdoby idealnej do przedpokoju, sypialni, salonu czy kuchni.

Obrazy – mogą ozdobić twoją łazienkę, niech zainspirują cię do stworzenia radosnego nastroju.

Meble – decydując się na nie wprowadzisz dużą zmianę w aranżacji mieszkania. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy folklor ma stanowić dodatek do wystroju twojego mieszkania, czy też nurt przewodni. Na początek spróbuj znaleźć miejsce dla małego mebla, np. skrzyni z ulubionym wzorem i zobacz jak czujesz się tego tupu dodatkami.

 

 

Zalipie, Podhale, Kurpie, Łowicz, Kaszuby – wyboru najpiękniejszego motywu folklorystycznego życzy zespół Kupuj piękniej.